Ballada jest często utożsamiana z romantycznymi wierszami o miłości, jednak to nie do końca prawda. Gatunek ten może dotyczyć dowolnej tematyki – miłości, przyjaźni, narodu, historii. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzuje się ten gatunek oraz jakie są najbardziej popularne ballady.
Cechy charakterystyczne ballady
Ballada to gatunek łączący w sobie cechy poezji, epiki i dramatu, który przez wieki ewoluował i nabrał cech romantycznych.
W balladzie literackiej możemy spotkać się z kilkoma elementami, które ją wyróżniają. Są to między innymi:
- osadzenie akcji w realiach średniowiecznych lub dawnych, często fantastycznych miejscach oraz czasie;
- prosty język, który jest zrozumiały dla każdego czytelnika;
- melodyjne rymy, dzięki którym balladę płynnie się czyta;
- refren, który powtarza się w kilku zwrotkach;
- przedstawienie tragicznej historii, która często kończy się śmiercią bohatera; najczęściej z ballady wynika także morał.
Najbardziej popularne ballady – to warto wiedzieć
Do najbardziej popularnych polskich ballad, które zachwycają nie tylko ze względu na formę, ale także przekaz należy m.in. „Świtezianka” Adama Mickiewicza. Opowiada ona o strzelcu, który spotyka ukochaną nad jeziorem Świteź. Zostaje poddany próbie wierności, której niestety nie przychodzi pozytywnie, dlatego zostaje pochłonięty przez wodę. Warta uwagi jest także „Pani Twardowska” tego samego autora.
Ballada mówi o mistrzu Twardowskim, który zawiera pakt z diabłem w zamian za swoją duszę. Warto także poznać utwór „Ballada Bezludna” Bolesława Leśmiana, w którym autor zawiera historię o cudownej łące, na której życie toczy się bez ingerencji człowieka.